Join us Tuesday, June 20 as we honor the top high school athletes of southwest Missouri in the Sports Commission Awards sponsored by Elliott Lodging.
When: Tuesday, June 20
Where: Ozark Empire Fairgrounds in Springfield
Doors open: 6 p.m.
Ceremony begins: 7 p.m.
Tables of eight: $350
Individual tickets: $50 in advance, $60 at the door
Sponsorships: Congratulatory ads — $500 full page, $300 half page. Numerous other sponsorships are available as well.
Call: The Missouri Sports Hall of Fame at 417-889-3100
SCAs-FALL SPORTS
GIRLS TENNIS
Brett Boney, Central High School
Brynley Brotherton, Kickapoo High School
McKylie Cox, Willow Springs High School
Olivia Edwards, Glendale High School
Isabella Mosley, Mount Vernon High School
Allison Schubert, Mount Vernon High School
Liliana Strang, Glendale High School
Sophia Vestal, Bolivar High School
Emma Watts, Joplin High School
BOYS SWIMMING & DIVING
Kai Brownlee, Nixa High School
Graham Eisenmann, Ozark High School
Bryce Ruder, Kickapoo High School
Brett Smith, Kickapoo High School
Dakota Windsor, Lebanon High School
Ethan Vance, Camdenton High School
GIRLS GOLF
Page Bowman, Glendale High School
Emree Dawn Cameron, Nevada High School
Marlene Edgeman, Marshfield High School
Lyla Louderbaugh, Springfield Catholic High School
Catherine Rhoads, Glendale High School
Josey Roberts, Ozark High School
Savannah Thessing, New Covenant Academy
GIRLS CROSS COUNTRY
Klarie Brown, Kickapoo High School
Kopelyn Delong, Ozark High School
Kiersten Potter, Lamar High School
Abigail Street, Webb City High School
Gracie Troester, Republic High School
Ellie Webb, Camdenton High School
BOYS CROSS COUNTRY
Hobbs Campbell, Joplin High School
Tyler Harris, Kickapoo High School
Ian Horton, Joplin High School
Kyle Keltner, Kickapoo High School
Grant Musick, Kickapoo High School
Evan Stevens, Webb City High School
Sean Walker, Buffalo High School
BOYS SOCCER
Corbin Clay, Kickapoo High School
Miles Elliott, Kickapoo High School
Alex Flores, Webb City High School
Adrian Ortega, Ozark High School
Gage Vehr, Springfield Catholic High School
Cole Vincel, Glendale High School
SOFTBALL
Taylor Akers, Kickapoo High School
Emmalee Essary, Republic High School
Nevaeh Dodson, McDonald County High School
Harley Daniels, Mount Vernon High School
Jordan Foley, Ozark High School
Zoe Lockhart, Camdenton High School
VOLLEYBALL
Abby Chadwell, Strafford High School
Emma Conrad, Nixa High School
Bella Faria, Kickapoo High School
Logan Jones, Carl Junction High School
Grace O’Reilly, Springfield Catholic High School
FOOTBALL-LINEMEN
Danen Conrad, Lebanon High School
Garrett Davidson, Nixa High School
Dontrell Holt, Joplin High School
Micah Lindsey, Carthage High School
Andrew Link, Kickapoo High School
Drew Musche, Carthage High School
FOOTBALL-LINEBACKERS & DEFENSIVE BACKS
Luke Gall, Carthage High School
Davion King, Carthage High School
Adam Lewis, Reeds Spring High School
Draven VanGilder, Joplin High School
Spencer Ward, Nixa High School
Austin Wilkerson, Lamar High School
FOOTBALL-OFFENSIVE SKILL POSITIONS
Joel Beshore, Lamar High School
Luke Gall, Carthage High School
Isaiah Green, Neosho High School
Ramone Green, Jr., Nixa High School
Cole Feuerbacher, Glendale High School
Cade Muscia, Lebanon High School
Bear Shore, Camdenton High School
GIRLS SWIMMING & DIVING
Chloe Miller, Carl Junction High School
Missy Mizell, Lebanon High School
Addy Moore, Kickapoo High School
Madison Riley, Carthage High School
Paige Sheridan, West Plains High School
Skyler Sundy, Carl Junction High School
GIRLS WRESTLING – LOWER WEIGHTS
Halea Bartel, Lebanon High School
Abigail Fuglsang, Camdenton High School
Addison Harkins, Nixa High School
Jessa Joiner, Lebanon High School
Annie Moore, Cassville High School
GIRLS WRESTLING – UPPER WEIGHTS
Mariyah Brumley, Lebanon High School
Brenya Crahan, Nixa High School
Catherine Dutton, Willard High School
Elizabeth Henderson, El Dorado Springs High School
Isabella Renfro, Seneca High School
BOYS WRESTLING – LOWER WEIGHTS
Zan Fugitt, Nixa High School
Caleb Caldwell, Willard High School
Canon Roark, Lebanon High School
Brady Roark, Seneca High School
Braxton Strick, Ozark High School
BOYS WRESTLING – UPPER WEIGHTS
Trey Brewer, Bolivar High School
Brennan Carey, Nixa High School
Cade Grimm, Branson High School
Jayce Hitt, McDonald County High School
Samuel Murphy, McDonald County High School
Gary Walker, Willard High School
Eli Zar, Neosho High School
GIRLS BASKETBALL
Kaemyn Bekemeier, Republic High School
Destiny Buerge, Carl Junction High School
Norah Clark, Nixa High School
Grace Frazier, Diamond High School
Kameron Green, Fair Grove High School
Breona Hurd, Waynesville High School
Macie Mays, El Dorado Springs High School
Reagan McCowan, Lebanon High School
Sara Mendel, Ava High School
BOYS BASKETBALL
Ahlante Askew, Republic High School
Aidan Burns, Thayer High School
Wil Carlton, Marionville High School
Kael Combs, Nixa High School
Gage Johnson, Weaubleau High School
Jacob Lafferty, Sparta High School
Kyle Pock, Bolivar High School
Brayden Shorter, Kickapoo High School
Curry Sutherland, Logan-Rogersville High School
SPIRIT AWARDS
Marching Band: Kickapoo High School
Cheerleading: Ozark High School
Dance: Glendale High School
EMERGING SPORTS
Archery & Target Shooting: Alyssa Willis, Sarcoxie High School
Boys Volleyball: Curtis Fair, Republic High School
Bass Fishing: Logan Welch, Bolivar High School
E-Sports: Wilson Mao, Kickapoo High School
BOYS TENNIS
Raghav Bansal, Central High School
Nate Bartram, Branson High School
Hart Hillman, Kickapoo High School
Josh Kim, Central High School
Caden Lingenfelser, Willard High School
Pranav Mandava, Central High School
Lucas Wilhoit, Logan-Rogersville High School
BOYS GOLF
Jaxon Bailey, Monett High School
Tyler Davis, Logan-Rogersville High School
Gage Lewis, Kickapoo High School
Ethan Mustard, Lebanon High School
Asher Rust, Ash Grove High School
Harry Satterlee, Joplin High School
GIRLS FIELD EVENTS
Dawsyn Decker, Webb City High School
Dorothea Gantert, Conway High School
Taylor Mayo, Kickapoo High School
Abigail McBride, Marshfield High School
Alaina Norman, Republic High School
Dailynn VanDeren, Bolivar High School
GIRLS TRACK
Jozey Sharp-MacPherson, Mountain Grove High School
McKinli Mays & Hannah Klaiber, El Dorado Springs
Autumn Nold, Dora High School
Crystal Smith, Jasper High School
Abigail Street, Webb City High School
Gracie Troester, Republic High School
Sydney Ward, Carl Junction High School
BOYS FIELD EVENTS
Drew Beachler, Nevada High School
Jackson Cantwell, Nixa High School
Grayson Smith, Webb City High School
Kyshin Isrinhausen, Branson High School
Karon Johnson, Willard High School
BOYS TRACK
Hobbs Campbell, Joplin High School
Canyon Crowley, Fair Grove High School
Angel Dickerson, Camdenton High School
Brett Schwanke, Buffalo High School
Chase Sorrell, East Newton High School
Evan Stevens, Webb City High School
Cade Nold, Dora High School
GIRLS SOCCER
Haley Brown, Springfield Catholic High School
Reilly Heman, Glendale High School
Katherine Simmons, Monett High School
Calli Watson, Marshfield High School
Riley Whisenhunt, Glendale High School
Nikki Wood, Logan-Rogersville High School
Kita Wood, Logan-Rogersville High School
BASEBALL
Gavyn Beckner, Republic High School
Kam Durnin, Camdenton High School
Brooks Kettering, Glendale High School
Klayton Kiser, Willard High School
Ross Lawrence, Logan-Rogersville High School
Case Sanderson, Nevada High School
Ben Smith, Catholic High School
Curry Sutherland, Logan-Rogersville High School
GIRLS PERFORMANCE OF THE YEAR
Kaemyn Bekemeier, Republic High School
Lyla Louderbaugh, Springfield Catholic High School
Hailey Presley, Marion C. Early High School
Crystal Smith, Jasper High School
Addison Stockton, Miller High School
Alyssa Willis, Sarcoxie High School
BOYS PERFORMANCE OF THE YEAR
Jackson Cantwell, Nixa High School
Kael Combs, Nixa High School
Ramone Green, Jr., Nixa High School
Quin Renfro, Joplin High School
Brett Schwanke, Buffalo High School
Drew Wedgeworth, Glendale High School
GIRLS TEAM OF THE YEAR
Fair Grove High School Basketball Team
Glendale High School Girls Golf Team
Lebanon High School Girls Wrestling Team
Mount Vernon High School Softball Team
Ozark High School Cheerleading Team
BOYS TEAM OF THE YEAR
Ash Grove High School Baseball Team
Hermitage High School Cross Country Team
Hermitage High School Track & Field Team
Licking High School Baseball Team
Stockton High School Boys Cross Country Team
GIRLS ATHLETE OF THE YEAR
Norah Clark, Nixa High School
Kameron Green, Fair Grove High School
Breona Hurd, Waynesville High School
Lauren Jones, Strafford High School
Macie Mays, El Dorado Springs High School
Raegan McCowan, Lebanon High School
Isabella Renfro, Seneca High School
Crystal Smith, Jasper High School
BOYS ATHLETE OF THE YEAR
Drew Beachler, Nevada High School
Bryant Bull, Marshfield High School
Kam Durnin, Camdenton High School
Kyshin Isringhausen, Branson High School
Micah Lindsey, Carthage High School
Brett Schwanke, Buffalo High School
Kyle Pock, Bolivar High School
Curry Sutherland, Logan-Rogersville High School